Nabídka filmů na SOBOTU 26. ÚNORA 2011 2010 RCK (PRABOS) 20 hodin - NŮŽ VE VODĚ

Nóż w wodzie (AKA Knife in the Water / Knight Without Armour) (1961) Režie: Roman Polański Scénář: Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jakub Goldberg Dialogy: Jerzy Skolimowski Celovečerní film Produkce: Polsko Rok: 1961 Datum vydání: 1962. 03. 09 Žánr: Psychologický Černobílý. Kopie 35 mm. M. 2762 101 min. Krajina: Giżycko.

NŮŽ VE VODĚ

Nóż w wodzie (AKA Knife in the Water / Knight Without Armour) (1961)

Nůž ve vodě 14

Celovečerní hraný debut Romana Polanského je, jediný celovečerní film natočený jeho v zemi. Jeho premiéra 03. 1962 vyvolaly opačný extrém, a vzteklou reakci v kritice tehdejšího tajemníka Ústředního výboru Wladyslawa Gomulky. Film byl obviněn z kosmopolitismu, a velebení konzumního způsobu života, ignorující potřeby většiny jeho krajanů na počátku 60. let. Prorokoval, že film se nedokáže prosadit ani v zahranič a, nezíská žádnou cenu. Zatímco byl uveden na filmovém festivalu v Benátkách v roce 1962a získal Cenu FIPRESCI, Bronzového delfína v Teheránu v roce 1963, Grand Prix v Pradu a Cenu kritiky na MFF v roce 1964 v Panamě a byl také prvním polským filmem nominovaným na Oscara. Toto soupeření prohrál, ale ne s jen tak nějaký konkurentem, ale s Felliniho "Osm a půl ".

Příběh je jednoduchý, až banální. Andrzej, slavný sportovní novinář, cestuje se svou mnohem mladší a atraktivní ženou Christine na krátkou dovolenou na Mazurských jezerech. Jeho vůz zastaví na dálnici mladým stopař, téměř za cenu nehody, protože chlapec, až do posledního okamžiku nebyl ochotný ustoupit z cesty vozu, jedoucího velkou rychlostí a tak donutil Andrzeje prudce zabrzdit. Naštěstí se nestane nic vážného, přesto se Andrzej s Krystynou rozhodnou jako odškodné, pozvat stopaře na plavbu na jejich jachtě.

Ten jejich pozvání přijme, přestože ani neví pořádně plavat. Plánovaná idylka se však brzy začne měnit v noční můru, to když mladý stopař začne projevovat svou přílišnou náklonnost ke Krystyně.

Andrzej však toto nechce nechat jen tak. Podaří se Andrzeji ubránit svou manželku před mladým maniakem? ...