Jak to dělali naši staříčci (2009)

Tradiční folklorní program s ukázkami starých zvyků a řemesel, s vystoupením hudebních a tanečních lidových souborů se konal 6. září 2009 v zámeckém parku ve Slavičíně.

Kdo přišel v neděli dne 6. září 2009 do zámeckého parku ve Slavičíně, mohl si při kulturní akci „Jak to dělali naši staříčci“ zazpívat lidové písně s cimbálovými muzikami a soubory z Hluku, Veselí, Rusavy, Radošova, Míkovic i ze Slavičína. A při takové akci se nejenom zpívá. Příchozí návštěvníci se podívali na vystoupení folklorních tanečních souborů s dožínkovou tématikou, na ukázku řemeslného zpracování kovu, kamene, proutí, dřeva či drátu. Možná někteří mladší poprvé viděli práci kováře, jiní žasli nad zručností bači při stříhání ovcí. Starší návštěvníci postáli u starých zemědělských strojů a zavzpomínali na dobu, kdy ještě s nimi pracovali. A kdo si nestihl zazpívat v parku, mohl se přidat k veselé družině na nádvoří zámku, kde do večerních hodin hrála cimbálová muzika Burčáci. Ráda bych poděkovala všem organizátorům, dobrovolníkům, sponzorům kteří se na akci podíleli a hlavně divákům, kteří přišli na nedělní folklorní odpoledne.

Tato akce se konala za finančního přispění Fondu kultury Zlínského kraje.

Věřím, že folklor ještě určitou část obyvatel města oslovuje, a tak pro příští rok zkusí organizátoři zajistit i hosta ze zahraničí.

Marie Studeníková

 

Akce byla podpořena Zlínským krajem částkou 5 000 Kč.