Vánoční projev starosty města

Vážení spoluobčané, milí přátelé,

jsem rád, že Vás mohu přivítat zde na naší tradiční akci, která za chvilku skončí ohňostrojem. Mohli jste si dnes všimnout různých novinek, které se Vám doufám líbily. Osobně jsem moc rád, že se podařilo zapojit například i naše muzeum do akce a otevřít ho lidem tak nějak mimochodem díky svařáku a pečeným kaštanům. Také jsem rád, že slyším výhradně vánoční písně, hudební těleso Brasstet, mužáky z Ratiboře, děti z našich škol, Cirkus trochu jinak a další.


To jsou novoty, že? Pro některé to vypadá, že chceme měnit snad vše, na čem Slavičín doposud fungoval. Jiní si myslí opak, říkají, že toho měníme málo. Sto lidí, sto chutí!

Nedávno jsem viděl inspirativní obrázek. Jsou na něm tři řady lidí. První stojí u cedule s nápisem „kritizovat“. Řada je opravdu dlouhá a lidí tam stojí hodně. Baví se mezi sebou, co a jak mohlo být uděláno jinak a lépe. - A hlavně podle nich. - Druhá řada je u cedule s nápisem „radit“. Těch lidí je tam míň, možná polovina těch kritizujících. Nechápou, že nikdo jejich rady ještě nevzal na vědomí, vždyť jsou přece správné! A teď přichází na řadu poslední cedule, u které je úplně prázdno. Nikdo u ní není, jen se na ni zdálky dívá pár odvážlivců. Je na ní totiž nápis „přiložit ruku k dílu“.

Proč Vám to ale říkám právě teď a právě tady? Protože Vám chci poděkovat. Skoro končím svůj první rok ve funkci starosty a jsem moc rád, že ve Slavičíně čeká v té poslední frontě „přiložit ruku k dílu“ poměrně hodně lidí. Jsou to ti, kteří se zapojili do úklidu města v rámci akce Ukliďme Slavičín. Jsou to také ti, kteří v uplynulém měsíci nebyli líní a hodili vyplněný dotazník o životě ve městě do uren. (Výsledky nám pomohou se zorientovat v názorech občanů). Jsou to ti, kteří navštěvují akce ve městě a neohrnují nad nimi nos – Slavičín totiž má co nabídnout! Jsou to ale i ti, kteří nám pomáhali vyrobit malovaný betlém před radnicí, nebo také ti, kteří upečou koláčky, když město pořádá různé akce. Nechci zapomenout ani na ty, kteří opraví v Nevšové nebo Divnicích křížek v polích …. A mohl bych pokračovat dál... to bychom tu ale byli doslova do rána.

Nastává samozřejmě adventní doba a vánoční svátky, o kterých se říká, že jsou svátky klidu. V dnešní době jsou ale adventní chvíle, tedy do Štědrého dne spíše dostihy. Proto Vám přeji, abyste na našem rozsvicování načerpali aspoň trošku vánoční náladu a ubrali na svém dostihovém tempu alespoň pár km/h. Doufám, že jste tu obstarali i nějaký dárek a to ne z Asie, ale tady z Valašska. Nicméně když už jsme u těch dárků, chtěl bych Vás poprosit, abyste na mě nezapomněli. Přál bych si od Vás jedinou věc – slibte si, že v příštím roce 2020 přiložíte ruku k dílu ve městě i Vy. Protože Slavičín bude takový, jaký si ho společně uděláme.

Co je předpokladem pro lepší Slavičín? Buďme hrdí a mějme rádi místo kde žijeme, zapojujme se do dění v našem městě anebo aspoň dobrým slovem podpořme ty, kteří se o to snaží. I drobné skutky dokáží divy!

Zanedlouho rozsvítíme náš městský vánoční strom. Potkáváme zde své blízké, známé i přátele, které třeba celý rok nevidíme. Za dva týdny zazáří vánoční stromy u nás doma, přejme si, aby u nich nikdo nechyběl, abychom minimálně tyto vánoční dny strávili se svými nejbližšími.

Pár sekund od rozsvícení nebe nad Slavičínem rozzáří také krásný ohňostroj. Připomínáme si jím 30 let svobody. 30 let jsou tři čtvrtiny mého života a také doba, po kterou funguje TVD, firma, která nám zaměstnává vůbec nejvíce našich občanů. Díky nim a na připomenutí jejich unikátního výročí se koná i dnešní ohňostroj. Buďme rádi, že někdo tvoří hodnoty u nás, ať už je to strojař, obuvník, hoteliér, cukrář nebo provozovatel trafiky. Všichni totiž společně tvoříme Slavičín coby dobré místo k životu.

Hezký advent, požehnané, klidné a šťastné Vánoce. Vše dobré, a hlavně vynikající mezilidské vztahy přeje

Tomáš Chmela

 


Vytvořeno 17.12.2019 9:46:55 | přečteno 2736x | pfeiferovaj
load